Jak rozliczać warsztaty i szkolenia, nawet bez własnej firmy?

Chcesz zorganizować swoje pierwsze warsztaty? Pewnie głowisz się nad tym, jak je rozliczyć. Chcesz to zrobić legalnie i nie martwić się o kontrolę z urzędu skarbowego, prawda? Przedstawię Ci kilka pomysłów na to, jak rozliczać warsztaty i szkolenia.

Zacznij!

Jeśli płatności i rozliczenia podatkowe są tym, co Cię powstrzymuje od działania, to zostaw je na razie i po prostu zacznij. Zorganizuj warsztaty za darmo. O tym, jak w ogóle zorganizować fajne wydarzenie poczytasz w moim poradniku.

Przetestuj swoje zajęcia. Zbadaj zainteresowanie, zbierz swoją grupę docelową. Poproś uczestników o opinie i uwagi. Sprawdź, co działa, a co możesz poprawić w kolejnej edycji. Znajdź przestrzeń, którą możesz wykorzystać nieodpłatnie, na przykład kawiarnię, dom kultury, zaprzyjaźnione miejsce warsztatowe. Uczestnicy skorzystają z darmowych zajęć, a Ty zyskasz doświadczenie, wnioski na przyszłość i rekomendacje, którymi możesz się pochwalić promując kolejne edycje.

Współpracuj

Znajdź głównodowodzącego organizatora Twoich warsztatów. Podejmij współpracę z jakimś miejscem warsztatowym lub firmą szkoleniową. Organizator będzie pobierał opłaty od uczestników, rozliczał je i odprowadzał podatek. Tobie wypłaci pieniądze (umówioną kwotę lub umówiony procent od zysku) na podstawie np. umowy zlecenia.

W takim przypadku część zysku z warsztatów zostanie u organizatora, część zostanie odprowadzona w ramach składek ZUS, zaliczki na podatek dochodowy i ewentualnie podatku VAT. Weź to koniecznie pod uwagę ustalając cenę warsztatów!

Możesz też wiele zyskać. Na przykład spokojny sen ;-), dodatkową promocję, miejsce i przygotowanie sali, obsługę uczestników w recepcji.

Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem współpracy ustalić koniecznie:

  • dokładny podział zadań i adekwatny do niego podział zysków,
  • wszystkie koszty przeprowadzenia warsztatów,
  • minimalną i maksymalną liczbę uczestników,
  • co zrobicie, jeśli zbierze się zbyt mało osób,
  • czy i na jakich zasadach możesz dostać adresy mailowe uczestników – to główny organizator jest administratorem ich danych osobowych!

jak rozliczać warsztaty

Dołącz do inkubatora

Inkubator przedsiębiorczości to spółka lub fundacja, która użycza Ci osobowości prawnej. Możesz w ich imieniu wystawiać faktury i pobierać opłaty od uczestników warsztatów, a potem wypłacać sobie pieniądze na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej.

Ja znam AIP, czyli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, ale są też inne organizacje tego typu. Ważne jest to, że nie ma ograniczeń wiekowych. Jeśli studia masz już dawno za sobą – również możesz przystąpić do inkubatora.

W inkubatorach obowiązują stałe opłaty za uczestnictwo. Kiedy wypłacasz sobie pieniądze, nie da się też uniknąć opłacania składek ZUS i podatku. Przy niewielkich obrotach te opłaty mogą być jednak dużo niższe, niż w przypadku własnej działalności gospodarczej.

Inkubator przedsiębiorczości przeważnie zapewnia Ci wsparcie księgowe i prawne. Sprawdza też wszystkie Twoje umowy, faktury i bierze odpowiedzialność za formalną poprawność Twoich działań.

Sprawdź szczegóły, porównaj oferty i opłaty za uczestnictwo. Może przystąpienie do inkubatora okaże się dla Ciebie świetnym rozwiązaniem na początek. 

Własna firma

Dość oczywistym sposobem żeby legalnie przyjmować wpłaty od uczestników, jest założenie działalności gospodarczej. Tak, to poważna decyzja, ale nie musisz się jej aż tak bardzo obawiać.

Jeśli na początku Twoje miesięczne przychody (to nie jest zysk, tylko suma wszystkich kwot, które wpływają do Ciebie z tytułu działalności) nie będą przekraczać 1300 zł (kwota z 2020 r.), to możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. Tutaj znajdziesz więcej informacji na jej temat.

Działalność nierejestrowana ma ogrom zalet! Nie musisz jej nigdzie zgłaszać, ani opłacać z jej tytuły składek ZUS. Wystarczy, że będziesz dokładnie spisywać swoje przychody, a podatek odprowadzisz w ramach rocznego PITa.

Co robić, kiedy przekroczysz 1300 zł przychodu w ciągu miesiąca? Założyć działalność gospodarczą.

Jeśli masz już przetestowane warsztaty, wiesz, że Twoja grupa docelowa jest zainteresowana tematem i znasz sposoby na zdobywanie klientów, założenie własnej firmy może być świetnym rozwiązaniem. Prowadzenie działalności daje Ci ogromną swobodę działania. Masz możliwość, żeby po prostu realizować swoje pomysły. Wszelkie materiały potrzebne do zajęć, wynajem lokalu, zakup sprzętu możesz wrzucić w koszty, obniżając jednocześnie podatek. Firmę wolno Ci w każdej chwili zamknąć lub zawiesić na co najmniej 30 dni.

Oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej ma też swoje wady. Co miesiąc musisz opłacić składki ZUS, bez względu na to, czy wypracowałaś lub wypracowałeś zysk czy nie. Jeśli jednocześnie pracujesz na etacie lub posiadasz firmę krócej niż dwa lata, możesz opłacać dużo niższe składki. 

Od zarobionych pieniędzy musisz oczywiście odprowadzić podatki. Wymagane jest również prowadzenie księgowości, dopełnianie wielu formalności i śledzenie często zmieniających się przepisów. Polecam Ci konsultację lub stałą współpracę z dobrym biurem księgowym.

Organizacja pozarządowa

Organizacje pozarządowe, czyli fundacje i stowarzyszenia również mogą organizować różne przedsięwzięcia w ramach działalności odpłatnej lub nieodpłatnej. Mogą też prowadzić działalność gospodarczą.

Jeśli działasz w organizacji trzeciego sektora, sprawdź tę możliwość i rozważ, czy Twoje  warsztaty są zgodne z celami stowarzyszenia lub fundacji. Władze organizacji mogą Cię zatrudnić do przeprowadzenia szkolenia i zadbania o kwestie organizacyjne.

Jeśli natomiast przyszło Ci do głowy, żeby założyć fundację lub stowarzyszenie tylko po to, aby prowadzić warsztaty – zastanów się dwa razy.

Musisz wiedzieć, że wszelkie zyski, które wypracuje stowarzyszenie lub fundacja, mogą być przeznaczone tylko na działalność statutową, czyli działania zgodne z misją i założeniem organizacji. We własnej działalności gospodarczej zyski wędrują prosto do Twojej kieszeni i możesz zrobić z nimi co Ci się podoba.

Samo założenie lub rozwiązanie organizacji pozarządowej to długi proces, wymagający pracy, wielu przygotowań i decyzji sądu. Również prowadzenie organizacji jest bardziej skomplikowane, niż w przypadku zwykłej działalności gospodarczej. Wymagana jest pełna księgowość, sprawozdania roczne i masa innych formalności.

Spółdzielnia

Nie jestem specjalistką od spółdzielni, ale chciałam dać Ci znak, że jest też taka możliwość. W Krakowie działa Spółdzielnia „Ogniwo”, czyli grupa fajnych ludzi, którzy postanowili działać razem i założyli piękne miejsce na krakowskim Kazimierzu.

Warunkiem działania spółdzielni jest wspólne prowadzenie działalności gospodarczej. Spółdzielnia może też działać społecznie, kulturalnie i edukacyjnie na rzecz swoich członków i ich otoczenia.

Mam nadzieję, że pomogłam Ci odpowiedzieć sobie na pytanie jak rozliczać warsztaty. W jakiej formie Ty zamierzasz prowadzić swoje szkolenia? Podziel się w komentarzu!

Pomogę Ci!

Po pierwsze, pobierz i przeczytaj mój darmowy poradnik o tym, jak zorganizować fajne wydarzenie w małym, kreatywnym biznesie!

Poprowadzę Cię krok po kroku i pokażę Ci jak sprawnie zorganizować dobre warsztaty! Weź udział w moim kursie online Zorganizuj swoje pierwsze warsztaty!

Photo by Rawpixel on Unsplash

5 komentarzy for “Jak rozliczać warsztaty i szkolenia, nawet bez własnej firmy?”

Ula

says:

Witaj 🙂
przekopuje internet ale nie mogę znaleźć wiadomości więc może podpytam tu 🙂 ile procent podatku trzeba odliczyć za warsztaty artystyczne (rękodzielnicze) . Jak się z tego rozliczac?

says:

Cześć Ulu! To jest pytanie do księgowej/ księgowego. Nie ma na nie jednej, prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaką formę prawną wybierzesz (działalność nierejestrowana, działalność gospodarcza, stowarzyszenie lub fundacja, inkubator przedsiębiorczości, a może zatrudnienie u kogoś na umowę zlecenie/ umowę o pracę), jaką formę opodatkowania zgłosisz, czy będziesz płatnikiem podatku VAT czy nie. Na początek najprostsza pewnie będzie działalność nierejestrowana. Tak czy siak – polecam konsultację ze specjalistką albo specjalistą od rozliczeń z Urzędem Skarbowym 🙂

Ula

says:

Tak chyba będę musiała zrobić, podpytać w urzędzie. Myślałam, że jednak znajdzie się tu osoba, która prowadzi takie warsztaty i prowadzi działalność ryczałtową, rękodzieło. Ale dziekuje 🙂

says:

Ja niestety na ryczałcie się nie znam, rozliczam swoją DG przy pomocy książki przychodów i rozchodów. Tak czy siak, nie miałabym odwagi doradzać nikomu w sprawach podatkowych. Lepiej pytać specjalistów 🙂 Pozdrowienia i trzymam kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *