Kiedy zorganizować warsztaty, żeby uczestnicy chcieli przyjść?

Skąd wiem, kiedy zorganizować warsztaty i jaki termin będzie najlepszy? W marcu 2012 roku zorganizowałam pierwsze zajęcia w mojej Bajli. To była samoobrona dla kobiet (swoją drogą wciąż bajlowy bestseller!).

Miałam za sobą pracę przy przeróżnych wydarzeniach kulturalnych – głównie kabaretowych i muzycznych. Znałam też specyfikę koordynacji kursów tańca. Pracowałam w szkołach tańca jako recepcjonistka, potem managerka.

Od tamtej pory zorganizowałam w Bajli dziesiątki warsztatów i kursów przez które przewinęły się już setki uczestniczek i uczestników. Współpracowałam z cudownymi instruktorkami i trenerami – samoobrony, emisji głosu, jogi śmiechu, zdrowego kręgosłupa, tańca gruzińskiego, rękodzieła, tańca Bollywood, salsy, tańca brzucha, ogrodnictwa, tworzenia naturalnych kosmetyków, relaksacji, improwizacji, pisania tekstów komediowych, itp.

Mówię Ci o tym wszystkim, żeby dać znać, że w kwestii szkoleń i warsztatów przetestowałam już ogrom różnych rozwiązań. A teraz jest dobry moment, żeby podzielić się z Tobą wnioskami.

 

Kiedy zorganizować warsztaty?

Pamiętaj, że wszystko zależy od Twojej grupy docelowej, tematyki i czasu trwania warsztatów. Przy wyznaczaniu terminu wydarzenia zastanów się, kto jest Twoim idealnym klientem, dla kogo je przygotowujesz.  Najlepiej zapytaj przedstawicieli swojej grupy o to, jakie terminy są dla nich najwygodniejsze. Przez cały czas miej przed oczami jedną konkretna osobę –  typową przedstawicielkę lub przedstawiciela Twojej grupy. Sprawdź, kiedy Twoja potencjalna klientka/ klient pracuje, czy odbiera dzieci ze szkoły, kiedy uprawia sport, jak spędza weekendy. Ważne jest też to, do jakiej kategorii zalicza Twoje wydarzenie. Czy dla niej to będzie praca, rozwój zawodowy? Czy raczej przyjemność albo rozrywka?

 

Jaki miesiąc będzie najlepszy?

Uogólniając, z mojego doświadczenia wynika, że ludzie najchętniej biorą udział w szkoleniach i warsztatach na początku roku szkolnego, czyli we wrześniu i październiku. Warsztatowy boom zdarza się też na wiosnę – w marcu, kwietniu, maju. W trakcie kursu Zorganizuj swoje pierwsze warsztaty pokazuję, jak krok po kroku przygotować się do sezonu szkoleniowego i sprawnie zorganizować dobre wydarzenie. Dołącz do kursu i  skorzystaj z gotowej instrukcji, zamiast uczyć się na własnych błędach!

Wakacje (lipiec i sierpień) to zwykle martwy okres. To oczywiście nie znaczy, że niczego fajnego nie da się wtedy zorganizować. W tym czasie moim zdaniem warto skupić się na krótkich, jednorazowych, głównie rozrywkowych wydarzeniach.  Ja w Bajli mam w wakacje przeważnie tylko jeden kurs samoobrony i to intensywny, zamknięty w krótszym czasie.

 

Który dzień jest najlepszy na szkolenie?

Kiedy zorganizować warsztaty? Podejmując decyzję, weź pod uwagę potrzeby osób z Twojej grupy docelowej. Jeśli kierujesz swoje warsztaty do ludzi, którzy pracują na etacie i proponujesz im jednorazowe zajęcia albo serię krótszych spotkań, to zwykle dobrze sprawdzają się spotkania w ciągu tygodnia, po pracy, w okolicy godziny 18:00. W przypadku warsztatów, podczas których uczestnicy pracują, uczą się czegoś nowego, rozwijają umiejętności zawodowe, najlepsze są wtorki, środy, czwartki. Jeśli uczestnicy zaliczają Twoje warsztaty do kategorii „rozrywka”, to możesz pozwolić sobie na piątkowy wieczór. W szkołach tańca zajęcia dość często odbywają się też w niedzielę wieczorem/ późnym popołudniem – ok. godziny 17:00 – 19:00.

Jeśli temat Twojego szkolenia jest rozbudowany, zależy Ci na uczestnikach z innych miast i możesz w ten sposób skumulować proces uczenia się uczestników  – zorganizuj weekendowe warsztaty. Tylko w sobotę albo w sobotę i niedzielę.  Jeśli to możliwe, nie zaczynaj zajęć bladym świtem. Ja w Bajli ustawiam weekendowe warsztaty przeważnie w godzinach 10:00 – 17:00, z kilkoma krótszymi przerwami i jedną dłuższą w środku.

Jeśli kierujesz swoje szkolenie/ warsztaty do freelancerów i osób, które prowadzą własne firmy, możesz pozwolić sobie na zorganizowanie wydarzenia w ciągu tygodnia i w środku dnia.

Słyszałam też o śniadaniach networkingowych połączonych z warsztatami o godzinie 7 rano. To na pewno nie dla mnie, ale podobno istnieją i działają takie rzeczy 😉

 

Wiesz już, kiedy zorganizować warsztaty? Pochwal się swoim wydarzeniem i podaj nam termin w komentarzu!

 

 

Pomogę Ci!

Chcesz zorganizować warsztaty albo szkolenie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, od czego zacząć i jak uniknąć błędów? Poprowadzę Cię krok po kroku, pokażę Ci jak sprawnie zorganizować dobre warsztaty i zebrać grupę! Weź udział w moim kursie online Zorganizuj swoje pierwsze warsztaty, a zaoszczędzisz sporo czasu, energii i pieniędzy!

Możesz też zlecić mi organizację swojego wydarzenia – szkolenia, konferencji, targów, zlotu, spotkania z czytelnikami bloga lub warsztatów! Skup się na tym, co umiesz najlepiej, a mi zostaw sprawy organizacyjne – zobacz szczegóły takiej współpracy.

2 komentarze for “Kiedy zorganizować warsztaty, żeby uczestnicy chcieli przyjść?”

says:

Mi się marzą warsztaty kulinarne dla dzieci i z handletteringu dla dorosłych 🙂 Kulinarne już kiedyś prowadziłam, czy to przy okazji Dni Bliskości czy to w grupach przedszkolnych kuzynki. Ale marzą mi się kursy cykliczne, może uda mi się zrealizować to marzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *