Od czego zacząć organizację szkolenia lub warsztatów, żeby zebrać pełną grupę?

Planujesz fajne wydarzenie? Nie wiesz od czego zacząć organizację szkolenia lub warsztatów? Podpowiem Ci! Uczestnicy mojego kursu online Zorganizuj swoje pierwsze warsztaty w pierwszym module odpowiadają sobie na trzy bardzo ważne pytania. Dzięki nim wyznaczają kierunek dalszych działań i są w stanie świadomie podjąć decyzje o lokalizacji, liczbie osób, planie promocji, cenie i innych aspektach swojego wydarzenia.

Oto 3 podstawowe pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, zanim zaczniesz cokolwiek robić:

1.  Po co organizujesz to wydarzenie? Jaki jest Twój cel?

Jeśli prowadzisz warsztaty lub szkolenia, ustalasz na pewno cel, jaki warsztaty mają spełnić dla uczestników. Projektujesz program tak, żeby podnieść stan wiedzy, umiejętności i zmienić postawy.

Zatem od czego zacząć organizację szkolenia? Pamiętaj o ustaleniu celu, który warsztaty mają spełnić dla Ciebie. Odpowiedz sobie na pytanie, po co je organizujesz. Czy dla Ciebie wydarzenie ma być źródłem dochodu, sposobem na przyciągnięcie nowych odbiorców, metodą promocji innych Twoich usług lub produktów, a może drogą do integracji społeczności zgromadzonej wokół Twojej marki?

Po co określać własny cel?

Żeby móc sprawdzić, czy Twoje działania przynoszą zamierzony skutek. Żeby określić liczbę osób, którą chcesz zaprosić na dane wydarzenie. Po to, aby ustalić, czy warsztaty mają być płatne czy darmowe, czy cena ma być promocyjna i bardzo zachęcająca czy raczej pokazująca wysoką wartość szkolenia.

2.  Jaka jest grupa docelowa Twojego wydarzenia?

Kto jest Twoją idealną klientką lub klientem? Jeśli przychodzą do Ciebie różne osoby i  nie wiesz, jak określić grupę docelową – wyodrębnij grupę, z którą najbardziej chcesz pracować lub taką, która najczęściej korzysta z Twoich usług.

Możesz mieć kilka grup docelowych, ale każdą z nich warto precyzyjnie określić.

Opisz przykładowego uczestnika ze szczegółami. Jeśli to tylko możliwe, opieraj się na prawdziwych informacjach, a nie swoich domysłach. Zdobądź informacje przy pomocy ankiety albo rozmów z przedstawicielami swojej grupy docelowej. 

Postaw sobie przed oczami przedstawicielkę lub przedstawiciela swojej grupy. Dowiedz się ile ma lat, czym się zajmuje, co robi w wolnym czasie, gdzie bywa (na żywo i w Internecie!), jakie gazety lub portale czyta, czego słucha, itp. Sprawdź, czego potrzebuje w Twojej dziedzinie, jak możesz pomóc. Zapytaj o to, jakie problemy spędzają mu sen z powiek, jakich umiejętności potrzebuje.

Po co określać precyzyjnie grupę docelową?

Żeby dopasować program i długość trwania warsztatów. Żeby wybrać odpowiednie miejsce i czas. Po to, aby przygotować plan promocji, mówić językiem grupy docelowej i korzystać z odpowiednich kanałów. Żeby ustalić odpowiednią cenę.

od czego zacząć organizację warsztatów

3. O czym będą Twoje warsztaty?

Zastanów się, na jakie główne pytanie odpowiesz uczestnikom. Dowiedz się, czego potrzebują. Jakie pytania z Twojej dziedziny ich nurtują. Czego chcieliby się nauczyć? Co chcieliby zrobić (np. założyć sklep internetowy), ale jeszcze nie potrafią. Czy potrzebują wiedzy o tym, jak technicznie założyć sklep, jakie warunki prawne spełnić, a może jak taki sklep promować? Jakie jest ich dotychczasowy stan wiedzy? Organizujesz warsztaty dla laików czy osób, które już orientują się w temacie?

Ustal temat odpowiadając na potrzeby potencjalnych uczestników. Pamiętaj, żeby określić go dosyć precyzyjnie i niezbyt szeroko. Zaplanuj warsztaty raczej z hodowli ziół na balkonie, niż z botaniki. Tytuł powinien być prosty i zrozumiały. Zadbaj o to, żeby Twoi odbiorcy od razu wiedzieli, jaką korzyść osiągną uczestnicząc w warsztatach.

Po co ustalać temat na podstawie potrzeb grupy docelowej?

Żeby zorganizować warsztaty atrakcyjne dla Twoich odbiorców i zebrać grupę!

Od czego zacząć organizację szkolenia, warsztatów lub innego wydarzenia? Jakie są Twoje sposoby na sprawne i skuteczne działanie od samego początku?

Pomogę Ci!

Najpierw koniecznie pobierz mój darmowy poradnik o tym, jak zorganizować fajne wydarzenie w małym, kreatywnym biznesie.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, jak zabrać się za organizowanie fajnych wydarzeń, mam coś dla Ciebie: weź udział w moim kursie online Zorganizuj swoje pierwsze warsztaty a poprowadzę Cię krok po kroku i pokażę Ci jak sprawnie zorganizować dobre warsztaty!

Możesz też zlecić mi organizację swojego wydarzenia! Ja wezmę na siebie wszystkie organizacyjne szczegóły, a Ty spokojnie zajmiesz się merytorycznym przygotowaniem szkolenia, zlotu, konferencji, targów, spotkania z czytelnikami, itp. Sprawdź szczegóły!

2 komentarze for “Od czego zacząć organizację szkolenia lub warsztatów, żeby zebrać pełną grupę?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *