Szkolenie stacjonarne i warsztaty a koronawirus. Wytyczne w praktyce

Od 6 czerwca 2020 możemy wrócić do organizacji wydarzeń offline. Bez względu na to, czy chcesz zorganizować szkolenie stacjonarne, warsztaty, spotkanie czy konferencję, musisz zrobić to zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Po kilkumiesięcznej przerwie zorganizowałam szkolenie z emisji głosu i wystąpień publicznych w mojej Bajli. W nowym reżimie sanitarnym. W tym celu przekopałam się przez szereg rządowych stron i rozporządzeń.

Nowe przepisy w większości nie są dopasowane do małych szkoleń i warsztatów – dla grup kilkunastu/ dwudziestu osób. Dotyczą raczej targów, konferencji, kongresów i dużych spotkań. Dlatego zastosowanie ich w praktyce to niełatwe zadanie.

Postanowiłam opisać tutaj moje wnioski i kilka najważniejszych, praktycznych porad. Pamiętaj jednak, że to Ty, jako organizatorka lub organizator bierzesz odpowiedzialność za swoje wydarzenie i spełnienie wymogów. Ja mogę jedynie podpowiedzieć i podsunąć źródła, z których sama korzystałam. Zachęcam Cię do samodzielnego ich przeczytania i wzięcia pod uwagę Twojej sytuacji, przestrzeni, potrzeb uczestników i odpowiednich aktów prawnych.

Na moim Instagramie pokazuję kilka migawek z tego, jak stosowanie się do wytycznych wyglądało u nas w praktyce. Zajrzyj do wyróżnionych stories!

Mój wpis jest aktualny na dzień 21 lipca 2020, pamiętaj, że wytyczne mogą się zmienić!

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z organizacją fajnych wydarzeń, to koniecznie zajrzyj do mojego darmowego poradnika!

szkolenie stacjonarne a koronawirus

Jak zorganizować szkolenie stacjonarne lub warsztaty wg. obowiązujących wytycznych w czasie pandemii? Jak to zrobić w praktyce?

Przed szkoleniem:

 1. Ustal maksymalną liczbę uczestników – nie więcej niż 1 osoba na 4 m2, oczywiście wewnątrz – w sali warsztatowej.
 2. Nawet, jeśli wydarzenie jest darmowe, zbierz zapisy – musisz w razie potrzeby dysponować danymi kontaktowymi uczestników.
 3. Poinformuj uczestników o zastosowanych procedurach dot. przeciwdziałaniu zarażeniu koronawirusem. Wyślij maila przed warsztatami, a na miejscu powtórz jeszcze raz na żywo – żeby nikt nie miał wątpliwości na temat tego, jakich zasad powinien się trzymać.
 4. Koniecznie daj znać uczestnikom wcześniej, żeby nie przychodzili na szkolenie, jeśli odkryją u siebie niepokojące objawy. W Bajli uczestnicy, którzy źle się poczują, poinformują nas o tym i nie zjawią się na wydarzeniu, będą mogli wykorzystać swój bilet do końca roku.
 5. Uzupełnij regulamin o procedury związane z przeciwdziałaniem COVID – 19. Zawrzyj klauzulę RODO dot. przekazania organizatorowi najważniejszych danych uczestników wydarzenia.

W trakcie:

 1. Zacznijmy od ustawienia sali. Jak wspomniałam wyżej, obowiązuje nas limit 1 osoba na 4 m2. Krzesła dla uczestników układamy tak, aby umożliwić im zachowanie 2 m odstępu od siebie nawzajem. Przepisy mówią, że miejsca powinny być przypisane do danej osoby. Podejrzewam, że ma to zastosowanie na większych konferencjach, ale jeśli chcesz ściśle trzymać się wytycznych, to podpisz krzesła tak, aby każdy wiedział, gdzie ma usiąść.
 2. Płyn do dezynfekcji rąk to podstawa – powinien być przy wejściu i we wszystkich kluczowych miejscach. Dezynfekcja rąk jest absolutnie obowiązkowa dla uczestników, prowadzących, obsługi – wszystkich, którzy mają do czynienia z naszym wydarzeniem.
 3. Dezynfekuj (np. przy pomocy płynu do dezynfekcji powierzchni) toalety, windy, klamki, poręcze, blaty, oparcia krzeseł, włączniki świateł, przyciski, uchwyty i inne często dotykane powierzchnie. W praktyce, najlepiej robić to po każdej przerwie w częściach wspólnych, a w sali szkoleniowej podczas przerwy właśnie. Warto przewietrzyć salę wtedy, kiedy to tylko możliwe.
 4. Środki ochrony osobistej – ich stosowanie jest obowiązkowe. Mowa tu o maseczkach lub przyłbicach i jednorazowych rękawiczkach. Wytyczne nakładają obowiązek ich noszenia na uczestników, pracowników obsługi, dostawców. W trakcie samego wydarzenia oraz przygotowań. Na bajlowe szkolenie z emisji głosu zakupiłam przyłbice – trudno wyobrazić sobie tego typu ćwiczenia w maseczkach zakrywających szczelnie usta i nos 😉
 5. W łazience musi znaleźć się płynne mydło, płyn do dezynfekcji rąk i jednorazowe ręczniki papierowe. Mamy zakaz używania suszarek do rąk.
 6. Poczęstunek, przerwy kawowe, catering – zwał, jak zwał. W każdym razie, musimy zrezygnować z tzw. bufetów, czyli ogólnodostępnego jedzenia, którym każdy może się poczęstować używając dłoni lub sztućców. Ja rozwiązałam to tak, że zaopatrzyłam uczestników w osobno pakowane drobne przekąski. Warto też zapewnić jednorazowe kubki na napoje, ewentualnie zimne napoje w osobnych, niewielkich butelkach.
 7. Instrukcja dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki oraz prawidłowej dezynfekcji rąk – te wszystkie pomoce powinny znaleźć się w widocznych miejscach w naszej warsztatowej przestrzeni.

Na koniec najważniejsza zasada:

Źródła:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Rozdział 3

Późniejsze zmiany do powyższego rozporządzenia, najnowsze (na dzień 30.06.20) są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Spotkania biznesowe, szkolenia, konferencje i kongresy – wytyczne Ministerstwa Rozwoju

Aktualne zasady i ograniczenia ze strony gov.pl

Jeśli Twoje warsztaty lub szkolenie zaliczają się do sportowych lub kulturalnych, to sprawdź koniecznie wytyczne dla swojej branży:

Siłownie, kluby fitness i obiekty wspinaczkowe – wytyczne Ministerstwa Rozwoju

Wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce

Domy, centra i ośrodki kultury – wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny albo masz pomysł na to, jak zastosować wytyczne w praktyce, daj mi proszę znać w komentarzu!

Trzymam kciuki za Twoje szkolenia stacjonarne i warsztaty!

Pomogę Ci!

Najpierw koniecznie pobierz mój darmowy poradnik o tym, jak zorganizować fajne wydarzenie w małym, kreatywnym biznesie.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, jak zabrać się za organizowanie fajnych wydarzeń, mam coś dla Ciebie: weź udział w moim kursie online Zorganizuj swoje pierwsze warsztaty a poprowadzę Cię krok po kroku i pokażę Ci jak sprawnie zorganizować dobre warsztaty!

Możesz też zlecić mi organizację swojego wydarzenia! Ja wezmę na siebie wszystkie organizacyjne szczegóły, a Ty spokojnie zajmiesz się merytorycznym przygotowaniem szkolenia, zlotu, konferencji, targów, spotkania z czytelnikami, itp. Sprawdź szczegóły!

4 komentarze for “Szkolenie stacjonarne i warsztaty a koronawirus. Wytyczne w praktyce”

Beata

says:

Aniu, bardzo Ci dziękuję! Jak to super, że się przekopałaś przez ten przepisowy chaos! Ja chciałam rozpocząć prowadzenie grup pracy z ciałem – ale jak słyszę o maseczkach lub przyłbicach, to stwierdzam, że jeszcze poczekam…. Pozdrawiam!

says:

Beato, sprawdź koniecznie przepisy dotyczące wydarzeń i zajęć sportowych (moim zdaniem na potrzeby takich „kanciastych” przepisów możesz śmiało zaliczyć to, co robisz, do zajęć sportowych/ ruchowych.) Sprawdzałam wstępnie pod kątem moich bajlowych kursów samoobrony i pamiętam dość dokładnie, że w trakcie zajęć sportowych, np. sztuk walki, maseczki i przyłbice nie są wymagane. Jedynie obowiązkowa dezynfekcja rąk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *