Centralny Port Lotniczy w Warszawie – przegląd

Biznes i szkolenia

Centralny Port Lotniczy w Warszawie to publiczny międzynarodowy port lotniczy w Warszawie, Polsce, służący jako podstawowe lotnisko dla stolicy. Znajduje się na terenie dawnego lotniska Warszawa-Modlin, które obecnie jest muzeum. Lotnisko jest własnością i jest zarządzane przez polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju).

Centralny Port Lotniczy w Warszawie to średniej wielkości lotnisko, zaliczane do najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie. Z lotniska korzystają zarówno przewoźnicy regionalni, jak i międzynarodowi.

Lotnisko składa się z dwóch terminali – północnego i południowego. Obsługiwane jest przez krajowe i międzynarodowe linie lotnicze.

Centralny Port Lotniczy w Warszawie położony jest tuż na północ od centrum Warszawy i ma dużą powierzchnię. Podzielony jest na trzy strefy, Terminal 1, Terminal 2 oraz parking.

Terminal 1 jest głównym terminalem lotniska. To z niego odlatuje i przylatuje większość lotów krajowych. Terminal podzielony jest na dwie części, jedna to poczekalnia, a druga to hala odlotów.

Terminal 2 jest wykorzystywany głównie przez loty międzynarodowe. Znajduje się on tuż obok głównego terminalu. Istnieje strefa transferowa, która łączy oba terminale.

Centralny Port Lotniczy w Warszawie to średniej wielkości lotnisko z jednym pasem startowym. Znajduje się obok dworca kolejowego Warszawa Centralna.

Terminal 1:

Terminal Warszawa Centralna jest podzielony na dwie części: jedna jest przeznaczona dla pasażerów przylatujących, a druga dla pasażerów odlatujących. Obie te części mają dwa poziomy.

Na pierwszym poziomie części przylotowej znajduje się poczekalnia i punkt kontroli bezpieczeństwa. Po odprawie pasażerowie mogą udać się autobusem na drugi poziom, który jest halą odlotów.

Na drugim poziomie znajdują się stanowiska odprawy i bramka odlotów. Na trzecim poziomie pasażerowie znajdą strefę odbioru bagażu i wyjście.

Poczekalnia w Terminalu 1 jest połączona z halą przylotów windą. Pasażerowie mogą przejść do hali odlotów przez poczekalnię lub mogą skorzystać z windy.

Terminal Centralny w Warszawie posiada taras widokowy, który znajduje się w części odlotowej terminala. Taras widokowy jest dostępny dla zwiedzających przez czas godzin, w których lotnisko jest otwarte.

Przy strefie odlotów Terminala 1 znajduje się małe centrum handlowe.

Terminal 2:

Ta część lotniska jest wykorzystywana przez loty międzynarodowe. Terminal podzielony jest na cztery części: poczekalnię, stanowiska odprawy, kontrolę paszportową i bramkę odlotów.

Poczekalnia znajduje się na pierwszym piętrze. Aby dostać się do stanowisk odprawy pasażerowie muszą pokonać schody.

Stanowiska odprawy znajdują się na drugim piętrze. Pasażerowie muszą pokonać kolejne piętra, aby dostać się do kontroli paszportowej.

Kontrola paszportowa znajduje się na trzecim piętrze. Pasażerowie będą musieli pokonać kolejne piętra schodów, aby dotrzeć do bramy odlotów.